Odpowiedź na potrzeby rynku
Zapotrzebowanie na narzędzia wspierające firmy w zabezpieczaniu obszarów zarządzania projektami i zmianami, a także spełnianiu wymogów regulacji bezpieczeństwa Unii Europejskiej (UE), jest coraz większe, zwłaszcza w kontekście rosnącej liczby regulacji, takich jak NIS2 czy DORA.
W ostatnich latach nastąpił wzrost liczby regulacji unijnych dotyczących ochrony danych osobowych i cyberbezpieczeństwa, co sprawia, że firmy muszą dostosowywać się do nowych wymogów. Rośnie świadomość dotycząca bezpieczeństwa danych rośnie, zarówno wśród konsumentów, jak i przedsiębiorstw. Firmy zdają sobie sprawę z ryzyka związanego z nieprzestrzeganiem regulacji, co może prowadzić do kar finansowych i utraty reputacji.
Odpowiedzią na te potrzeby jest Cyrima – kompleksowe rozwiązanie opracowane przy współpracy SEDIVIO i Selling Security, które obejmuje framework, aplikację i plug-in umożliwiający integrację z systemem Jira.
Framework stanowi kluczową część narzędzia – to pakiet procesów, polityk, standardów i instrukcji stanowiskowych, które opisują fragment modelu operacyjnego organizacji klienta.
Warstwa aplikacyjna umożliwia dopasowanie kształtu frameworku do potrzeb poszczególnych organizacji, adaptując się do branży, skali, lokalizacji geograficznej, kategorii projektów, ich skali oraz apetytu na ryzyko. Dzięki temu klienci Cyrimy otrzymują wynik zbliżony do tego, który oferowany jest przez wyspecjalizowane firmy doradcze. Płacą jednak za niego ułamek ceny tradycyjnej usługi, otrzymując gotowe rozwiązanie na przestrzeni maksymalnie kilku godzin potrzebnych na precyzyjne opisanie własnej organizacji w systemie.
Wytężona praca zwieńczona sukcesem
Prace nad narzędziem złożonym z frameworku, aplikacji i pluginu, za pomocą którego integrujemy się z systemem Jira, rozpoczęliśmy jesienią 2021 roku – wraz z rozbudową zespołu. W połowie 2023 roku oddaliśmy pierwszą wersję naszego frameworku gronu wczesnych adopterów, czyli pierwszych użytkowników testujących. Znalazła się wśród nich między innymi firma CashDirector, czyli innowacyjny fintech oferujący usługę wirtualnego CFO.
Pozwoliło nam to zweryfikować założenia biznesowe, poprawić kluczowe procesy, usprawnić UI i UX. Faza wczesnej adopcji poprzedziła premierę pełnej wersji rozwiązania, która odbyła się w sierpniu 2024 roku.
W międzyczasie o naszym rozwiązaniu pisały media. Mieliśmy także okazję rozmawiać o Cyrimie na konferencjach branżowych.
Początek drogi – a nie jej koniec
Udostępnienie szerokiemu gronu odbiorców narzędzia Cyrima kończy etap wczesnej adopcji i testowania narzędzia przez pierwszych użytkowników i jest jednocześnie pierwszym kamieniem milowym na drodze do rozwoju samego narzędzia i do działań sprzedażowych, które SEDIVIO będzie realizować zgodnie z komunikowanym wcześniej planem.
- W pierwszej kolejności postawimy na sprzedaż narzędzia obecnym klientom, dla których SEDIVIO świadczy usługi i realizuje projekty w ramach działalności podstawowej. Jako że Cyrima jest frameworkiem wdrożeniowym, będziemy wykorzystywać to narzędzie w ramach świadczenia usług programistycznych. W ten sposób podniesiemy jakość świadczonych usług. Każdy klient, który będzie chciał wykorzystać proponowane podejście szerzej w swojej organizacji, będzie mógł to zrobić poprzez zakup produktu Cyrima
- mówi Jakub Budziszewski, prezes zarządu SEDIVIO SA.
W pierwszym roku działania sprzedaż ma być kierowana głównie do klientów krajowych ze względu na posiadaną sieć kontaktów. Równolegle położony zostanie duży nacisk na rozbudowę sieci dystrybutorów (zaufanych doradców potencjalnych klientów, którzy poprzez Cyrimę będą mogli rozszerzyć zakres sprzedawanych przez siebie usług – to m.in. prawnicy, doradcy ds. bezpieczeństwa, integratorzy IT, doradcy technologiczni).
Sprzedaż oparta będzie także o monitorowanie komunikatów medialnych dotyczących zdarzeń w zakresie bezpieczeństwa oraz poprzez współpracę z firmami oferującymi usługi z zakresu rozwiązywania tego rodzaju incydentów. Firmy dotknięte takimi incydentami potrzebują szybko usuwać liczne podatności, a Cyrima posiada na tym polu największą przewagę wobec konkurencyjnych rozwiązań.
- Jeśli chodzi o zaplanowane działania, to w pierwszej kolejności stworzymy serię szkoleń wideo dotyczących świadomości bezpieczeństwa, które udostępnimy wszystkim użytkownikom systemu. Udostępnimy również pełną wersję frameworku w darmowej wersji dla małych firm, co umożliwi im łatwiejsze spełnianie wymogów regulacyjnych. Rozszerzymy także plug-in o funkcję mapowania dodatkowych wymagań regulacyjnych na instrukcje stanowiskowe, co pozwoli nam lepiej dostosować narzędzie do potrzeb dużych organizacji oraz wyraźnie określić zadania wynikające z regulacji. Umożliwimy personalizację frameworku poprzez dodawanie i modyfikację istniejących procesów, co zwiększy dostępność narzędzia dla szerszego grona odbiorców i pozwoli wykorzystać je jako wsparcie dla usług doradczych. Tym samym, otworzymy nowe możliwości współpracy z dystrybutorami i wprowadzimy dodatkowe usługi, w których zyskamy wyraźną przewagę konkurencyjną
- mówi Karol Chwastowski, pomysłodawca i architekt rozwiązania, CEO Selling Security – głównego partnera odpowiedzialnego za obszar strategii i bezpieczeństwa informacji.
Nie tylko narzędzie
Cyrima to narzędzie, które ma wspierać SEDIVIO w budowaniu pozycji rynkowej w obszarze cyberbezpieczeństwa w modelu body leasingowym. Dzięki dotychczasowej pracy nad systemem Cyrima SEDIVIO zbudowało zespół złożony z ekspertów z obszaru bezpieczeństwa, analityki biznesowej, rozwiązań IT, a także sprzedaży i marketingu.
Pozyskani przez SEDIVIO eksperci dysponują wiedzą, która już w tej chwili zapewnia SEDIVIO istotną przewagę konkurencyjną w obszarze bezpiecznego wytwarzania oprogramowania, zgodnego ze zmianami legislacyjnymi. Planujemy rozbudowywać ten zespół i dalej budować w ten sposób przewagę konkurencyjną.
Po więcej informacji odwiedź: www.cyrima.com.
O postępach prac będziemy informować na bieżąco, a wkrótce udostępnimy szerszy materiał, który pokazuje, jak wiele wyzwań z sukcesem pokonał zespół Cyrimy na drodze do budowy tak kompleksowego systemu.