Jak nasz klient podniósł bezpieczeństwo i ergonomię na blokach operacyjnych dzięki systemowi do obsługi sal

Case study w pigułce

Klient Producent rozwiązań podatkowych dla firm
Cele
  • Skrócenie czasu obliczeń realizowanych przez aplikację
  • Wprowadzenie możliwości jednoczesnej pracy kilku osób nad plikiem
Zakres prac
Czas 24 miesiące +
Efekty Chmurowa wersja aplikacji do analizy plików JPK VAT, działająca sprawniej i umożliwiająca multitasking
Technologie .NET Core Web API, React, MSSQL, SAAS MULTI-TENANT ARCHITECTURE

Klient

Nasz klient to firma, która projektuje, produkuje i instaluje innowacyjne rozwiązania dla sal operacyjnych, hybrydowych sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii oraz noworodkowych oddziałów intensywnej terapii.  

Firma wyposaża specjalistyczne pracownie zabiegowe i oddziały szpitalne w sprzęt oraz modułową zabudowę higieniczną.  

System, przy którym pracowaliśmy, to nowoczesny system do obsługi sal operacyjnych. Został stworzony w celu usprawnienia pracy, poprawy ergonomii i zwiększenia bezpieczeństwa na bloku operacyjnym. Zapewnia integrację sprzętu medycznego i niemedycznego oraz zaawansowane funkcje zarządzania obrazem. 

Kluczowe cechy systemu:

  • Modułowość: jeden panel sterujący, trzy segmenty 
  • Użytkowy interfejs z trybem ciemnym i jasnym 
  • Sterowanie urządzeniami medycznymi: 
  • lampy operacyjne 
  • stoły operacyjne 
  • Wizualizacja i monitoring stanu gazów medycznych  
  • Sterowanie urządzeniami niemedycznymi: 
  • Drzwi automatyczne i rolety 
  • System wentylacji i klimatyzacji 
  • Oświetlenie ogólne 
  • Odtwarzacz muzyki 
  • Zarządzanie obrazami wideo w sali operacyjnej, wideokonferencje 
  • Mozliwość podłączenia wielu źródeł wideo 

Proces

Współpracę z klientem rozpoczęliśmy od przeprowadzenia procesu analizy potrzeb, co umożliwiło wspólny wybór optymalnych rozwiązań. Pomysły pojawiające się w trakcie analizy wielokrotnie poddawaliśmy pod wspólne sesje refinementowe w celu maksymalizacji potencjału, który w nich drzemał.  

Po zakończonej fazie analizy przeszliśmy do etapu developmentu. Tutaj wyzwaniem okazała się integracja ze sprzętem medycznym, który ze względu na dużą złożoność protokołów komunikacji, wymagał od nasz szczególnej uwagi i niejednokrotnie nieszablonowego podejścia. 

Firma potrzebowała wsparcia w wytworzeniu aplikacji opartej o rozwiązania Microsoft (WPF), by oferować swoim klientom na całym świecie kompleksowe rozwiązania do obsługi sal operacyjnych. Ze względu na ambitne plany rozwoju tego obszaru, jakie przyjął nasz klient, kluczowe było zbudowanie aplikacji zapewniającej możliwość szybkiej i elastycznej rozbudowy o kolejne komponenty oraz integrację z nowymi modelami urządzeń. 

Rozwiązanie

Fundament nowoczesnej chirurgii

Systemy integracji sal operacyjnych zyskują na popularności na całym świecie, a rynek tych rozwiązań dynamicznie się rozwija. W 2023 roku wartość globalnego rynku systemów integracji sal operacyjnych wyniosła około 2,1 miliarda USD i przewiduje się, że do 2028 roku osiągnie 3,7 miliarda USD, co oznacza roczny wzrost na poziomie 12,1%. 

Największe rynki regionalne to Ameryka Północna, Europa i Azja-Pacyfik. W Europie liderami są Wielka Brytania, Niemcy i Francja, z szybkim wzrostem szczególnie w Niemczech. W regionie Azji i Pacyfiku Chiny i Indie odnotowują największy wzrost, co jest związane z rosnącą liczbą procedur chirurgicznych oraz poprawą infrastruktury medycznej. 

Systemy te są kluczowe dla poprawy efektywności operacyjnej, bezpieczeństwa pacjentów oraz umożliwienia zaawansowanego zarządzania obrazami medycznymi, co jest szczególnie ważne w dobie rosnącej liczby skomplikowanych operacji i minimalnie inwazyjnych zabiegów chirurgicznych​. 

Biorąc pod uwagę ten kontekst, producenci wyposażenia sal operacyjnych, którzy chcą pozostawać konkurencyjni, zmuszeni są do zapewnienia wygodnych w obsłudze systemów pozwalających na integrację poszczególnych elementów wyposażenia.  

Optymalne rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo

W zakresie oświetlenia istotne jest jego dostosowanie do fazy operacji. Technologia, z której korzysta nasz klient, pozwala na realizację różnorodnych scenariuszy oświetleniowych. Konieczne było jednak opracowanie panelu, który pozwala na sterowanie tym rozwiązaniem w prosty sposób. UI paneli do sterowania dostarczane było przez producentów lamp i odpowiadało fizycznemu układowi przycisków na lampie. Naszym zadaniem było odwzorowanie go z niezwykle wysoką precyzją – wszystko po to, by personel medyczny nie musiał się uczyć nowego układu przycisków.  

W rezultacie personel medyczny może z łatwością wybrać sposób oświetlenia sali operacyjnej tak, by dać odpocząć oczom lekarza przeprowadzającego operację, jednocześnie oszczędzając energię poprzez redukcję intensywności oświetlenia podczas okresów bezczynności. 

Otwarta architektura

Istotne było upewnienie się, że system będzie elastyczny w zakresie integracji z nowymi elementami wyposażenia sali i przystosowany do rozwiązań przyszłości (stąd m.in. konieczność zapewnienia kompatybilności z technologiami 4K i 3D). Ważne było również zachowanie możliwości szybkiego wdrażania nowych funkcjonalności.  

W zakresie oprogramowania kluczowe było więc stworzenie rozwiązania o otwartej architekturze, by łatwiej było rozbudowywać system o kolejne urządzenia podlegające integracji.  

Ciągły rozwój

Rozwiązanie podlega ciągłemu rozwojowi, dlatego w projekt zaangażowany jest zespół SEDIVIO. 

Firma zobowiązuje się wobec swoich klientów – placówek medycznych – do zapewnienia kompleksowych usług wsparcia, w tym aktualizacji oprogramowania. To warunek konieczny dla zapewnienia najwyższej jakości fundamentu wysokiej jakości usług chirurgicznych, jakim są systemy integracji urządzeń używanych w salach operacyjnych.