Wybór dostawcy usług IT: korporacja czy mały software house, czyli o tym, czy rozmiar ma znaczenie

Jedną z głównych zalet outsourcingu IT, którego popularność rośnie stale w Polsce i na świecie, jest redukcja kosztów realizacji projektów. Tyle tylko, że – jak czytamy w raporcie ABSL „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2020” – cena przestaje być głównym czynnikiem przy wyborze dostawcy usług. Klienci biorą pod uwagę coraz częściej przede wszystkim jakość świadczonych usług, na którą składa się wiele czynników. Decyduje o tym także to, czy mamy do czynienia z dużą, zagraniczną korporacją czy raczej z niewielkim software housem. Podpowiadamy, co wybrać!

Rozmiar a zakres specjalizacji

Eksperci ABSL podkreślają w raporcie, że firmy coraz częściej przestają radzić sobie z zapewnieniem sobie wiedzy i zasobów w zakresie IT potrzebnych do realizacji swoich strategii i planów biznesowych. Wynika to między innymi z coraz większej i zawężającej się specjalizacji w zakresie świadczonych usług, co w obszarze IT przekłada się na zawężenie wachlarza technologii i utrudnia proces rekrutacji programistów, analityków itd.

Z tego powodu coraz częściej firmy sięgają po wsparcie IT ze strony mocno wyspecjalizowanych dostawców i partnerów, którzy zatrudniają ekspertów z wąską wiedzą z danego obszaru i mają na koncie szereg zrealizowanych podobnych projektów. To powoduje, że w naturalny sposób świat IT ulega specjalizacji, dzięki której klienci mogą liczyć na know-how w danym obszarze, a software house’y i szeroko pojęci dostawcy usług IT są w stanie budować przewagę konkurencyjną w danym obszarze.

W kontekście rozmiaru firmy należy podkreślić, że często małe software house’y są w stanie o wiele bardziej wyspecjalizować się w danej, wąskiej dziedzinie niż duże korporacje. Czynnikiem, który o tym decyduje, jest rozmiar projektów – małe firmy IT mogą pozwolić sobie na realizację niewielkich, wysoce specjalistycznych projektów (na przykład z obszaru med-tech), które nie zawsze są interesujące z punktu widzenia dużych korporacji z powodów biznesowych.

W zależności więc od tego, na ile specjalistyczny jest twój projekt IT, warto rozważyć znalezienie dostawcy IT skoncentrowanego dotychczas na mocno zbliżonych projektach. Dzięki temu będziesz mógł liczyć na wyższą jakość świadczonych usług.

Rozmiar a jakość komunikacji

Kolejnym czynnikiem decydującym o jakości współpracy z dostawcą usług IT jest przebieg komunikacji między klientem a software housem. Mniejsze firmy ze względu na słabiej rozbudowaną strukturę korporacyjną zapewniają zdecydowanie szybszy przebieg procesów decyzyjnych i sprawniejszą komunikację.

Jeśli zatem realizujesz niewielki projekt IT, powinieneś rozważyć partnera technologicznego w postaci małego software house’u. Zdecydowanie lepiej będzie on w stanie dopasować się do dynamiki twojego projektu i odpowiadać na wszelkie zmiany, które są przecież nieuniknione.

Rozmiar a koszt współpracy

Wbrew pozorom koszt współpracy z dużymi dostawcami IT wcale nie jest niższy niż w przypadku małych firm. Często jest dokładnie na odwrót – duże korporacje muszą zrekompensować sobie bowiem koszt utrzymania mocno rozwiniętej struktury korporacyjnej, która jest jednak gwarantem stabilności realizowanych projektów.

Rozmiar a czas realizacji projektu

Niewielkie, wąsko wyspecjalizowane firmy IT, doskonale znają także swoją niszę rynkową w zakresie rekrutacji specjalistów do projektu – będą więc w stanie szybciej dostarczyć potrzebnych ludzi do realizacji konkretnego projektu niż duży dostawca, który w dużej mierze polega na szablonowych, ustandaryzowanych rozwiązaniach.

Z drugiej jednak strony, jeśli twój projekt IT oparty jest o popularne w danej chwili technologie, warto rozważyć współpracę z dużym dostawcą IT. Często dysponuje on tzw. „ławeczką” z programistami dostępnymi od ręki, dzięki czemu nie musi tracić czasu na rekrutację odpowiednich osób na potrzeby konkretnego zadania.

Niektóre software house’y zrzeszają się, by wspólnie tworzyć „ławeczkę”, na której znajdują się programiści niepracujący obecnie przy żadnym projekcie, gotowi do przyjęcia nowych zadań. To jeden ze sposobów, w jakie małe software house’y budują swoją przewagę konkurencyjną nad dużymi korporacjami IT – zapewniają szybką dostępność nie tylko wysoce wyspecjalizowanych programistów, lecz i tych pracujących w popularnych technologiach, pozostawiając koszt współpracy na niskim poziomie.

Przykładem konsorcjum, którego zasada działania opiera się o ten mechanizm, jest powstałe niedawno Polandevs. Przeczytaj więcej na www.polandevs.com.

Kiedy więc korporacja, kiedy mały dostawca?

Jeśli zatem planujesz realizację niewielkiego projektu IT, zdecydowanie lepszym pomysłem jest wybór małego, elastycznego dostawcy usług IT. To samo dotyczy projektów mocno wyspecjalizowanych – niezależnie od ich rozmiarów.

Duże korporacje będą natomiast na ogół w stanie szybciej dostarczyć programistów pracujących w popularnych technologiach – jeśli odpowiada to założeniom Twojego projektu IT i zależy ci na czasie, rozważ współpracę z dużym dostawcą.