Jak realizować projekty IT przy pomocy modelu team leasingu

Outsourcing specjalistów IT jest powszechnie stosowanym modelem współpracy między firmami. Według skandynawskiej  firmy Cybercom wykorzystanie zewnętrznych zasobów ludzkich może podnieść poziom efektywności realizowanych projektów IT nawet o 25%.  

Jak powstają zespoły IT?

Jedną z najpopularniejszych metod budowania zespołu opisuje teoria Tuckmana. Sięga wprawdzie lat 60., ale do dziś nie straciła nic na aktualności. Tuckman podzielił model na cztery fazy, nazwane po angielsku: forming, storming, norming i performing

Pierwszym etapem budowania zespołu jest forming, w którym grupa ludzi tworząca zespół ma ze sobą pierwszy kontakt. Członkowie zespołu nie znają jeszcze swoich słabych i mocnych stron. Na tym etapie grupa zaczyna poznawać wspólny cel oraz wewnętrzne procedury zespołu. 

Drugim etapem budowania zespołu jest storming czyli faza “docierania się”. Członkowie zespołu zaczynają budować nieformalną strukturę. W grupie mogą pojawiać się pierwsze konflikty. Poszczególni członkowie zespołu podlegają pewnej presji wynikającej ze zbliżającego się terminu ukończenia projektu i pociągnięcia ich do odpowiedzialności w przypadku, gdyby projekt nie został należycie zrealizowany. Ta niepewność może sprawić, że zespół będzie mniej wydajny. 

Kolejną fazą jest norming, czyli stabilizacja. Członkowie zespołu poznali już swoje słabe i mocne strony. W zespole pojawia się otwartość, zrozumienie i szczerość wobec innych osób. To na tym etapie zespół zaczyna stabilniej ze sobą współpracować i wspierać się w trudnych momentach.  

Ostatnią fazą jest performing, w której grupa jest już w pełni zintegrowana ze sobą. Członkowie zespołu doskonale znają swoje wady i zalety. Każdy z członków grupy zna swoją rolę w zespole, dzięki czemu jest w stanie pracować wydajniej i skuteczniej realizować projekty. 

Czym jest team leasing?

Team leasing pozwala zoptymalizować czas realizacji projektów IT. Polega na zaangażowaniu całego zespołu specjalistów o określonych umiejętnościach, którzy są odpowiedzialni za ukończenie projektu od początku do końca. 

W większości przypadków grupa wyselekcjonowanych developerów IT współpracowała już ze sobą przy realizacji innych projektów i przeszła przez wszystkie fazy budowania zespołu według Tuckmana. Dzięki temu zespół szybciej wdraża się w nowe zadania i szybciej reaguje w krytycznych momentach. Doświadczenie i wiedza zdobyta z wcześniejszych projektów sprawia, że zespół potrafi zarekomendować lepsze rozwiązania. 

Jeśli zaangażujemy dewelopera IT w modelu body leasingowego nie mamy pewności, czy nowa osoba szybko zaadoptuje się do nowego zespołu. W praktyce wygląda to tak, że nowa osoba poznaje ludzi i uczy się z nimi pracować. Zanim wypracuje odpowiednie wzorce pracy i w pełni zintegruje się z grupą może minąć trochę czasu – podobnie jak w początkowych fazach budowy zespołu według modelu Tuckmana.  

Więcej informacji na temat budowania skutecznych zespołów IT znajdziesz w naszym wpisie na blogu

Jakie są zalety team leasingu?

Największą zaletą dla firmy, która wykorzystuje team leasing, jest szybkość działania. Rozpoczynając nowy projekt, firma jest zmuszona poświęcić mnóstwo czasu na rekrutację, aby znaleźć odpowiedniego kandydata na dane stanowisko.  

Badanie przeprowadzone przez Society for Human Resource Management pokazało, że średni czas znalezienia odpowiedniego programisty wynosi około 42 dni. Czas i koszty związane z rekrutacją nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Często zdarza się, że rekrutacja nie jest skuteczna i pracownik, który został zatrudniony na umowę o pracę nie spełnia oczekiwań pracodawcy. 

W przypadku team leasingu firma nie musi poświęcać czasu i pieniędzy na żmudny proces poszukiwania odpowiedniego kandydata. Model ten umożliwia niemal natychmiastowe zaangażowanie grupy zgranych ze sobą specjalistów, którzy zaczną realizować projekt.  

Inną zaletą team leasingu jest niższy koszt zatrudnienia specjalisty. W przypadku tradycyjnej umowy o pracę jesteśmy zmuszeni prowadzić dokumentację dla pracownika, opłacać składki ubezpieczeniowe oraz ponosić comiesięczne koszty związane z zatrudnieniem. 

Jeśli korzystamy z team leasingu, nie ponosimy ryzyka związanego z zatrudnieniem pracownika na pełny etat. Nie musimy martwić się procedurą prowadzenia dokumentacji czy opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Po skończonym projekcie możemy zaangażować grupę pracowników do nowego projektu lub zakończyć z współpracę z firma, która dostarczyła usługi team leasingu 

Dla kogo jest team leasing?

Team leasing jest świetnym rozwiązaniem dla firm, które realizują projekty związane z tworzeniem nowych i rozbudowanych aplikacji, gdzie długość projektu przekracza 3 miesiące. Z kolei dla firm realizujących krótkie projekty lepszym rozwiązaniem będzie body leasing.  

Planowanie projektu często wymaga liczniejszego zespołu o wyższych i bardziej zróżnicowanych kompetencjach, niż te którymi dysponuje firma. Team leasing to model współpracy dla przedsiębiorców, którym zależy na obniżeniu kosztów i szybkim rozpoczęciu projektu.  

Dzięki team leasingowi jesteśmy w stanie szybko zaangażować do nowego projektu grupę zgranych ze sobą specjalistów.  

Team leasing sprawdzi się zarówno dla małych jak i średnich przedsiębiorców, którzy realizują jednocześnie wiele rozmaitych projektów IT wymagających dodatkowych, sprawdzonych, dobrze wykwalifikowanych rąk do pracy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *