Kim jest i ile zarabia polski programista? Odsłaniamy kulisy!

Praca programisty to przyszłościowa branża, która oferuje duże możliwości rozwoju oraz wysokie zarobki. Według Komisji Europejskiej w całej Unii Europejskiej brakuje ponad 600 tysięcy programistów, natomiast w Polsce brakuje ponad 50 tysięcy specjalistów IT. 

Informatyzacja oraz rozwój nowych technologii sprawiają, że popyt na programistów z doświadczeniem wzrasta. Szacuje się, że dopiero w 2030 roku zapotrzebowanie na programistów będzie niższe. 

Kto może zostać programistą? 

Programista to osoba, która za pomocą odpowiedniej technologii tworzy aplikacje lub oprogramowanie. Istnieje przekonanie, że aby zostać programistą należy ukończyć studia wyższe związane z informatyką. Studia informatyczne mogą pomóc w nauce logicznego myślenia i rozwiązywania problemów programistycznych, jednak programistą może zostać osoba bez ukończonych studiów. 

Coraz popularniejszą formą szkoleń i wdrażania w przyszły zawód programisty jest organizowanie bootcampów. Są to stacjonarne lub zdalne szkolenia, na których uczestnicy pod okiem doświadczonych programistów uczą się programowania. Długość bootcampu zależy od technologii, którą wybierzemy, jednak najczęściej trwa od 3 miesięcy do 1 roku. Często takie kursy oferują po szkoleniu zdobycie certyfikatu i pomoc w znalezieniu pierwszej pracy.  

W branży IT najważniejsza jest jednak samodzielna nauka i doświadczenie. To one najczęściej decydują o tym, czy aspirujący programista znajdzie pracę w zawodzie.  

Specjalizacja współczesnych programistów 

Jeden z najpopularniejszych portali programistycznych na świecie Stack Overlow w 2021 roku przeprowadził ankietę wśród 80 000 tysięcy programistów z całego świata. Celem badania było sprawdzenie specjalizacji i technologii wykorzystywanych w codziennej pracy przez programistów.  

Okazało się, że najpopularniejszym kierunkiem rozwoju wśród programistów jest praca na stanowisku full stack developera (49.47%) – osoby, która potrafi zaprojektować aplikację lub oprogramowanie od początku do końca. Na drugim miejscu uplasował się back-end developer (43.73%) – specjalista odpowiadający za działanie aplikacji. Na trzecim miejscu znalazł się front-end developer (27.42%) – programista odpowiadający za warstwę wizualną aplikacji.  

Programiści zostali też poproszeni o wskazanie języka programistycznego, którego używają w codziennej pracy. Okazało się, że najczęściej wykorzystywanymi językami programowania są: JavaScript (64.96%), HTML/CSS (56.07%), Python (48.24%) i SQL (47.08%). 

Własne badania przeprowadził również portal Bulldog Job pytając polskich programistów o specjalizację i preferowany język programowania. Okazało się, że najpopularniejszą specjalizacją wśród polskich programistów jest back-end development (40%). Na kolejnych miejscach uplasowali się programiści full stack (32%) oraz front-end developerzy (17%). 

Najczęściej wskazywaną technologią wykorzystywaną przez polskich programistów w codziennej pracy była JAVA (21%) oraz JavaScript (18%). Ankietowanych zapytano również o języki programowania, których zamierzają nauczyć się w przyszłości. 29% osób wskazywało na Pythona, a 22% programistów wybierało TypeScript. 

Czym wyróżnia się polski programista? 

Polscy programiści są cenieni nie tylko w Europie, ale też na całym świecie. Badanie przeprowadzone przez portal HackerRank, który zgromadził już ponad 1.5 miliona programistów z całego świata postanowił sprawdzić szybkość oraz dokładność wykonywania testów programistycznych przez użytkowników portalu. 

W testach ogólnych związanych ze wszystkimi technologiami programistycznymi najlepsze wyniki osiągali Chińczycy i Rosjanie. Polscy programiści uplasowali się tuż za nimi – na trzecim miejscu. Polacy okazali się ekspertami w rozwiązywaniu testów programistycznych z algorytmiki i Pythona (2 miejsce) oraz JAVA (1 miejsce).  

To badanie przeprowadzone na szeroką skalę pokazuje, jakie perspektywy zawodowe mają przed sobą Polacy rozwijający się w tym zawodzie. Co jednak motywuje ich do stawania się coraz lepszymi programistami i nieustannym rozwoju w tej branży? 

Zarobki polskich programistów 

Według badania przeprowadzonego przez BioStat w kwietniu 2021 roku najważniejszym czynnikiem wpływającym na podjęcie pracy programisty jest perspektywa zarabiania dużych pieniędzy. Tej odpowiedzi udzieliło 58% wszystkich ankietowanych. 

Dokładniejszą analizę dotyczącą zarobków w sektorze IT przeprowadziła firma HAYS Poland, która na podstawie rozmów rekrutacyjnych zebrała dane z ponad 3500 organizacji w całej Polsce. Z raportu wynika, że najlepiej opłacanymi specjalistami w Polsce są JAVA Developerzy (15 000 zł brutto). W czołówce znaleźli się także .NET Developerzy (13 000 zł brutto) oraz C++ Developerzy (10 000 zł brutto). 

Wysokie zarobki w sektorze IT przyciągają nowych pracowników i sprawiają, że coraz więcej osób postanawia się przebranżowić. Dane z raportu HAYS Poland pokazują, że nadal 88% firm na polskim rynku ma problem ze znalezieniem doświadczonego specjalisty IT.  

Kolejne lata na rynku pracy z pewnością będą należeć do programistów specjalizujących się w nowoczesnych technologiach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *