Ile czasu potrzeba na stworzenie aplikacji mobilnej?

Technologie mobilne rozwijają się w zawrotnym tempie. Z roku na rok wzrasta też odsetek użytkowników aplikacji. Zgodnie z badaniami IAB Polska w 2018 roku osiągnął on już poziom prawie 90% i utrzymuje tendencję wzrostową1.

Mimo że do realizacji większości pomysłów biznesowych wystarczy strona internetowa, aplikacje mobilne mają ogromny potencjał i przyczyniają się do dynamicznego rozwoju firm.

Ubiegłoroczny raport Spicy Mobile podaje, że użytkownicy spędzają aż 16 razy więcej czasu w aplikacjach niż przeglądając strony internetowe2.

Okazuje się zatem, że stworzenie autorskiej aplikacji diametralnie zwiększa potencjał rozwojowy przedsiębiorstwa. Nic dziwnego, że sięga po nie coraz więcej firm. 

Jak wygląda taki proces i jak się do niego przygotować? 

Gotowa aplikacja mobilna w parę tygodni. Czy to możliwe? 

Stworzenie aplikacji mobilnej w tak krótkim czasie jest olbrzymim wyzwaniem. Czas przeznaczony na development zależy w dużej mierze od poziomu skomplikowania projektu i złożoności poszczególnych procesów.

Kolejne etapy tworzenia aplikacji są od siebie zależne i bezpośrednio na siebie wpływają. 

Najważniejszymi czynnikami, które determinują czas potrzebny na zbudowanie aplikacji są: 

  • znajomość rynku,  
  • wielkość budżetu, 
  • ilość zmian dokonywanych w trakcie trwania projektu, 
  • stopień skomplikowania aplikacji. 

Etapy tworzenia aplikacji

Fazy budowania aplikacji odpowiadają fazom standardowego projektu IT. Twórcy rozpoczynają więc od przeprowadzenia szczegółowych badań na temat rynku oraz zaplanowania swoich działań. Kolejny etap to projektowanie i rozwój. W finalnej fazie przeprowadza się testy oraz wdraża rozwiązanie. 

Etap I: badanie i planowanie

Faza pierwsza skupia się na zdefiniowaniu głównych aspektów aplikacji. Początkowe działania sprowadzają się więc do badania i planowania.  

Tworząc aplikację mobilną, trzeba mieć na nią pomysł. Warto zadać sobie pytanie o powód jej budowania oraz czy podobna aplikacja już istnieje (to pytanie jest szczególnie ważne w przypadku aplikacji, które same w sobie mają stanowić oddzielny byt, a nie jedynie wspierać w cyfrowy sposób nasz dotychczasowy biznes, na przykład ułatwiając proces składania i śledzenia zamówień w przypadku sklepu internetowego).  

Udzielenie odpowiedzi pozwoli poznać przyszłych klientów i zrozumieć rynek docelowy, a także określić jego rozmiar. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z pomocy doświadczonego dostawcy technologii (o tym, jak wybrać dostawcę usług IT, przeczytasz w tym artykule), zyskasz nieocenione wsparcie w zakresie analizy potrzeb biznesowych. 

Etap ten jest szczególnie ważny, ponieważ stanowi podstawę działań i pozwala zweryfikować pomysł. W dużym stopniu wpływa na to, jak długo trwa tworzenie aplikacji. Testowanie pomysłu zagwarantuje jego pozytywny odbiór przez użytkowników, lecz to określenie grupy docelowej pomoże ulepszyć aplikację oraz ukształtować ją w odpowiednim kierunku.  

Mimo, że pierwszy etap z reguły zajmuje kilka tygodni, jego rzetelna realizacja pozwoli na uniknięcie błędów i poprawek, a tym samym na zaoszczędzenie czasu w kolejnych etapach.  

Widzisz już jednak, że w ciągu kilku tygodni nie da się stworzyć w pełni funkcjonalnej i sprawnie działającej aplikacji mobilnej dla Twojej firmy. Sam etap analizy IT trwa bowiem tyle czasu.  

No dobrze. Ale co dalej? 

Etap II: określenie funkcji i cech

Po przeanalizowaniu danych zebranych podczas etapu pierwszego i upewnieniu się co do poprawności pomysłu można przejść do fazy drugiej. 

Skupia się ona głównie na określaniu funkcji i cech projektu. Jest to etap, w którym odpowiada się na pytania dotyczące zadań i operacji wykonywanych przez aplikację, obsługi danych oraz tworzy tzw. storyboard, czyli wirtualną reprezentację interfejsu użytkownika. Czas potrzebny na ten etap to zazwyczaj od 3 do 5 tygodni. 

Etap III: development

Faza trzecia trwa od 1 do 2 miesięcy i obejmuje między innymi techniczną ocenę wykonalności aplikacji. Ma to na celu potwierdzenie, że obmyślone wcześniej funkcje będą odpowiednio działać w rzeczywistości.

W praktyce są to działania sprawdzające zgodność między systemami typu front-end i back-end. Podstawą są tutaj konsultacje i rozmowa z odpowiedzialnymi za ich stworzenie programistami. 

W tej fazie powstaje także prototyp, na którego podstawie projektowana jest ostateczna wersja aplikacji. 

Etap IV: testy i wdrożenie

Faza ostatnia to testy pozwalające udoskonalić aplikację.

Testy alfa, wykrywające poważne błędy oraz testy beta, ujawniające problemy i usterki występujące podczas codziennego użytkowania, zajmują na ogół od 3 do 4 tygodni. Gwarantują wypuszczenie na rynek produktu spełniającego wymagania użytkowników i satysfakcjonującego jego twórców. 

Są więc kluczowe dla powodzenia całego projektu. 

Przepis na aplikację idealną

Tworzenie aplikacji jest procesem długim i złożonym, wymagającym przygotowań oraz cierpliwości. Biorąc pod uwagę wskazane przez nas powyżej etapy, może zajmować nawet 5 – 6 miesięcy.  

Dlatego warto pamiętać, aby determinującym prace czynnikiem podczas budowania aplikacji nie był czas. W przeciwnym razie efekt może być zupełnie inny niż zamierzony, a gotowy produkt – nieprofesjonalny i niespełniający wymagań konsumenckich. A przecież nie zależy ci na udostępnieniu swoim końcowym odbiorcom produktu, który nie jest funkcjonalny. 

W sklepach z aplikacjami można znaleźć niezliczone ilości aplikacji, które nie spełniają oczekiwań użytkowników, są pełne błędów, a zamiast ułatwiać życie, powodują frustrację i złość, przynosząc w rezultacie efekt przeciwny do zamierzonego. 

Aplikacje, które wymagały od twórców znacznie większego zaangażowania i poświęconego czasu, przeciwnie – są intuicyjne i przyjemne w obsłudze. Osiągają też dużo lepsze wyniki – mają setki tysięcy pobrań, dobrych opinii oraz zadowolonych użytkowników.

Takie aplikacje nie zostały stworzone w tydzień lub dwa. Wymagały znacznie większego nakładu pracy, a ich aktualizacje prowadzone są nieustannie. 

[1]https://www.iab.org.pl/wp-content/uploads/2018/10/IABPolska_Raport_Mobile_201810.pdf  

[2]https://www.spicymobile.pl/raport#download